Jedni się cieszą, innym trochę smutno, że pewnego pięknego wrześniowego dnia lato odeszło od nas na dłuuuugie dziewięć miesięcy. Zamiast niego zaczęła nam królować spowita w kolorowe liście i poranne mgły- jesień.
Jako, że jesteśmy gościnni, czym prędzej pospieszyliśmy powitać Panią Jesień. Liczyliśmy, że uda nam się tego dnia wyjść do ogrodu, ale bracia jesieni- deszcz i wiatr pokrzyżowali nasze plany. Powitanie odbyło się więc na terenie Ośrodka. Było dużo zabaw, do których wykorzystaliśmy dary jesieni- kasztany, żołędzie i opadające liście. Wykonaliśmy też piękne jesienne prace plastyczne, które ozdabiają teraz ściany naszych korytarzy.
Mamy nadzieję, że jesień jak najdłużej okaże się dla nas łaskawa, pozostawi nam słońce i ciepło, a oszczędzi deszczu, wiatru i zimna.
Oto przykładowe zabawy z wykorzystaniem atrybutów jesieni:
1. Razem z dzieckiem zbieramy kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę. Mieszamy wszystko razem i polecamy dziecku posegregować: osobno kasztany, żołędzie itp. Zabawa ta uczy dziecko różnicowania, kategoryzowania, ponadto rozwija zdolności manualne.
2. Wymyślamy razem z dzieckiem różne sposoby zastosowania kasztanów, jarzębiny itp., np. „co możemy zrobić z jarzębiny, do czego ją użyjemy”? Zabawa ta rozwija twórcze myślenie.
3. Malujemy farbą liście (od strony żyłek), odbijamy na kartce i dociskamy wałkiem do ciasta (może być każda inna rzecz, która nadaje się do „turlania” po liściu). Powstanie w ten sposób piękny obrazek. Zabawa ta rozwija twórczą wrażliwość dziecka, mogą brać w niej udział także dzieci mniej sprawne manualnie.
4. Polecamy dziecku wybrać spośród zebranych darów jesieni te, które są twarde, miękkie, okrągłe, brązowe, kolorowe, itp. Zabawa ta uczy dziecko nowych pojęć oraz kategoryzowania, zachęca do myślenia.