W dniach 3- 7 listopada w Koszalinie odbędzie się 17 Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Od szesnastu lat festiwal ten łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze. W trakcie festiwali zaprezentowano już prawie 700 filmów , wśród nich znalazł się nasz film „Kontrasty – kulisy spektaklu” , który w 2018 roku zdobył statuetkę Motyla w kategorii film amatorski. Podczas tegorocznego festiwalu o statuetki zawalczy 15 filmów dokumentalnych, 12 filmów fabularnych oraz 6 produkcji amatorskich, w gronie których znalazł się nasz ostatni film ”Chorzowskie bery i bojki”.
„Chorzowskie bery i bojki” to pozytywna opowieść o tym, że razem można więcej. W filmie obok niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych chorzowskiego OREW wystąpili: uczniowie z zaprzyjaźnionych z naszym Ośrodkiem szkół, przedszkolaki, seniorzy, aktorzy Teatru Reduta Śląska – Adam Wrocławczyk i Daria Kasprzak oraz zespół „Albo i nie”. Epizod miał także Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala.
To film o tym jacy jesteśmy, ale też jacy możemy być, kiedy zaczniemy zauważać obok siebie innych ludzi.
Poszczególni bohaterowie filmu ukazani zostali na zasadzie kontrastu. Z jednej strony mamy seniorów, którzy rozmawiają ze sobą patrząc sobie w oczy, z drugiej ludzi młodych którzy unikają kontaktu wzrokowego z drugim człowiekiem i uciekają do wirtualnego świata FB , Internetu. W filmie pojawiają się też pełne energii przedszkolaki i niepełnosprawny chłopiec, którego możliwości ruchowe są znacznie ograniczone. Różni ludzie, z różnymi problemami, osamotnieni i otwarci na innych. Nasi bohaterowie osadzeni zostali w dwóch różnych światach: świecie rzeczywistym „tu i teraz” i alternatywnym świecie berów i bojek, do którego zabiera nas pan Adam, opowiadający piękną śląską gwarą o Alicji, która znalazła się pod drugiej stronie lustra. Fragment z „Alicji po drugiej stronie lustra” nie jest przypadkowy. Hojdy Bojdy rozmawia z Alicją o tym, że dla niego ludzie są wszyscy tacy sami, i ciężko nas od siebie odróżnić. Niestety w realnym świecie, inność jest często nie akceptowana, jeśli wyglądasz, zachowujesz się inaczej zostajesz odrzucony przez grupę.
W naszym filmie pokazujemy, że można to zmienić , wystarczy obrać jeden wspólny cel, bo kiedy robimy coś razem, różnice przestają mieć znaczenie.
Reżyseria: Paweł Mikołajczyk, Sylwia Pradelok-Świerc
Scenariusz: Aleksandra Pabijan (absolwentka OREW, uczestniczka WTZ), Sylwia Pradelok-Świerc, Marzena Walczak
Kierownik planu: Adam Fliegner (uczeń OREW), Agata Śliwa
Obsada: uczniowie i terapeuci OREW, Adam Wrocławczyk i Daria Kasprzak aktorzy Teatru Reduta, Zespół Albo i Nie, przedszkolaki, seniorzy oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół