12 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się uroczystość wręczenia brązowych odznak programu The Gateway Award, czwórce podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego w Chorzowie. Wybrani uczniowie przez siedem miesięcy realizowali zadania w ramach pięciu sekcji: hobby, usługi, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna oraz styl życia.
W ramach sekcji HOBBY założyli zeszyty, w których systematycznie kolekcjonowali wycinki z magazynów na wybrane przez siebie tematy – fotosy z Adamem Małyszem, samochody, zdjęcia z bohaterami serialu „M jak miłość” oraz pocztówki. Już po pierwszym miesiącu, od momentu przystąpienia do programu, można było zauważyć u uczestników duże zaangażowanie jeżeli chodzi o powiększanie swoich zbiorów, zwiększyła się ich aktywność. Po kilku miesiącach systematycznej pracy, poprawiła się również koordynacja wzrokowo-ruchowa u uczestników programu oraz ich sprawność manualna. Dokonując prezentacji swoich „kolekcji” podczas piątkowych spotkań grupy, uczestnicy wymieniali się informacjami na temat nowych fotosów, pocztówek, które udało się im zdobyć, chętnie pomagali sobie również w gromadzeniu materiałów.
Bardzo ważną częścią programu jest zachęcanie uczestników do udziału w pracach na rzecz społeczności – sekcja USŁUGI. W miarę swoich możliwości uczestnicy programu z OREW podzielili się obowiązkami na terenie placówki. W każdy piątek pomagali podczas zajęć plastycznych w grupie przedszkolnej. Kinga mieszała farby, pomagała podczas malowania, Basia doskonale radziła sobie podczas mycia ubrudzonych farbą rączek i buź przedszkolaków, Łukasz i Piotr wybrali prace porządkowe: wycierali stoły, chowali po zajęciach bloki, farby itp. Piotr dodatkowo, zaopiekował się jeszcze ośrodkowym żółwiem Skorupikiem. Sprawdzał codziennie czy Skorupek ma karmę i wodę, raz na miesiąc pod okiem terapeuty pomagał podczas sprzątania akwarium. Nasi chętni do pomocy uczestnicy programu, zajęli się również ciężką pracą fizyczną w ogrodzie. Pomagali podczas prac porządkowych oraz przy budowie skalnika.
Podczas zajęć ruchowych uczestnicy realizowali zadania z zakresu sekcji REKREACJA RUCHOWA. Raz w tygodniu, w ramach tej sekcji, brali udział w zajęciach hipoterapii. Poza co tygodniowymi przejażdżkami konno, zdobyli wiedzę na temat pielęgnacji i karmienia koni. Nauczyli się szczotkować konia, dowiedzieli się do czego służy zgrzebło, poznali także końskie przysmaki.
W ramach sekcji STYL ŻYCIA, uczestnicy utrwalili umiejętności w zakresie samoobsługi. Nauczyli się jak dbać o zęby, w tym celu odbyli wycieczkę do gabinetu stomatologa. Dowiedzieli się jak właściwie przechodzić przez jezdnię – wyjście do parku. Zobaczyli film instruktażowy: „Bezpieczna droga do szkoły”.
Kolejną sekcją, która sprawiła uczestnikom programu najwięcej frajdy była PRZYGODA I WYZWANIE. W ramach tej sekcji wzięli udział w atrakcyjnych wycieczkach. Odwiedzili chorzowski Komisariat Policji, gdzie mogli obejrzeć policyjne pałki, kaski, przymierzyć kamizelkę kuloodporną oraz maskę gazową. Na koniec tej wycieczki, policjant pobrał od wszystkich odciski palców, a potem zamknął żądnych przygód uczestników programu, w policyjnym areszcie. Poznając różne zawody, podopieczni OREW mieli również okazję własnoręcznego wypiekania bułek, podczas wizyty w Muzeum Chleba.
Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom wycieczka do Telewizji Polskiej oddział Katowice. Gdzie zwiedzili m.in. duże studio, zobaczyli reżyserkę oraz tzw. spikiernię czyli mniejsze studio z ekranami podglądowymi, z którego najczęściej są wejścia na antenę ogólnopolską. Wizyta w Telewizji nie mogła obejść się bez zadawania pytań ze strony podopiecznych, którzy wcielili się w rolę młodych reporterów. Najlepiej w tej roli sprawdził się Piotr, który przeprowadził krótką rozmowę z dyrektorem programowym TVP Katowice, nagrywając ją na swoim prywatnym sprzęcie reporterskim.
Ostatnim wyzwaniem jakie postawiłyśmy przed uczestnikami programu, była wycieczka do Straży Pożarnej. Na kilkanaście minut nasza dzielna czwórka, wcieliła się w rolę prawdziwych strażaków. Zamiast pożaru była gorąca atmosfera i mnóstwo wrażeń. Największą atrakcją był oczywiście wóz strażacki.
Dzięki pozytywnemu zamieszaniu, jakie wywołane zostało realizacją programu w naszej placówce, w widoczny sposób zwiększyło się poczucie własnej wartości u czwórki naszych podopiecznych. Podczas gromadzenia dokumentacji z ich osiągnięciami, zdarzało się że czasem umknął naszej uwadze jakiś szczegół np. zdjęcie, czy wykonany przez podopiecznego rysunek, uczestnicy sami zwracali nam wtedy uwagę, że o czymś zapomniałyśmy. Najchętniej przypominali nam jednak o wykonywaniu zdjęć w trakcie zajęć na terenie placówki, a zwłaszcza podczas atrakcyjnych wycieczek.
Pierwszy etap programu zakończył się uroczystym wręczeniem brązowych odznak i certyfikatów przez Roberta Nixona, który specjalnie przyjechał na tą uroczystość do Polski.
Koordynatorzy projektu na terenie OREW: Sylwia Pradelok-Świerc, Anna Borecka, Ewa Hansel, Sonia Jarzombek.