Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, w tym roku za sprawą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Chorzowie przybrał nieco inną formułę niż zazwyczaj. Wcześniej dzień ten obchodzono na terenie naszych placówek, była to impreza kierowana głównie do środowiska dzieci i młodzieży niepełnosprawnej a także ich rodzin. W tym roku nasza impreza przybrała charakter integracyjny. „Naszym celem było ukazanie większemu gronu odbiorców, potencjału młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz ogromnych efektów terapeutycznych jakie uzyskujemy dzięki współpracy młodzieży niepełnosprawnej ze zdrowymi rówieśnikami” – Zenon Cesarz dyrektor Biura Obsługi Placówek PSOUU. Przygotowywana wspólnie z podopiecznymi oraz przyjaciółmi naszych placówek impreza integracyjna: „To też Nasz Dzień”, miała ukazać szerszej publiczności jak niewiele trzeba by dać komuś radość, jak niewiele by docenić drugiego człowieka. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Chorzowa Marek Kopel, a gościem specjalnym był poseł Marek Plura.
Spotkanie rozpoczął wzruszający reportaż pt.: „ ich świat” przygotowany przez Annę Sierant i Marcina Banasiaka, studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytety Śląskiego. Reportaż opowiadał o ograniczeniach z jakimi co dzień muszą zmagać się niepełnosprawni intelektualnie i ruchowo uczniowie. Nagrywany podczas zajęć teatralnych materiał filmowy, ukazał jak wiele energii kosztuje najprostszy ruch i jak trudno jest czasem wcielać się w różne postaci, zwłaszcza te, które wymagają od dziecka niepełnosprawnego odegrania na scenie negatywnych emocji. Efekty pracy grupy teatralnej, żmudnych co tygodniowych ćwiczeń, którym towarzyszyła kamera, można było zobaczyć na scenie w spektaklu „Po drugiej stronie lustra”. Spektaklu opartego na spontanicznym ruchu, niewerbalnym przekazie emocji, w którym ramię w ramię, tańczyli podopieczni chorzowskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz uczennice z ZST nr 2.
Duże wrażenie na widzach, zwłaszcza młodszej publiczności wywarł spektakl muzyczny: „Za pięć dwunasta”, przygotowany przez uczniów klasy II kulturoznawczo-teatralnej z III LO w Chorzowie. Barwne stroje, melodyjne, wpadające w ucho piosenki, przeniosły na kilkanaście minut zgromadzoną w Chorzowskim Centrum Kultury publiczność, do magicznego świata lalek.
Ważną częścią imprezy była uroczystość wręczania srebrnych odznak brytyjskiego programu: „The Gateway Award”, czwórce uczniów z chorzowskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Odznaki otrzymali: Kinga Gonciarz, Basia Hluchnik, Piotr Balon oraz Łukasz Wójcik. Odznaki wręczał autor programu Robert Nixon. Program „The Gateway Award”, w którym wzięli udział nasi uczniowie, został opracowany w celu stymulowania osobistego rozwoju i umożliwiania osobom niepełnosprawnym realizację ich ambicji. „Najważniejszym celem programu jest integracja niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych ze społeczeństwem, dążenie do tego, aby osoby upośledzone umysłowo stawały się mniej zależne od otoczenia” – mówi Robert Nixon, autor programu. Aby tak się stało dziecku niepełnosprawnemu trzeba stworzyć odpowiednie warunki rozwoju, tak aby dać mu szansę na uczenie się własnej niezależności. Program ten zawiera propozycje rozwijania i wyposażania uczestników w umiejętności, które pozwolą im na funkcjonowanie w społeczeństwie. Na opracowany przez Roberta Nixona z Wielkiej Brytanii program, składa się pięć sekcji: hobby, usługi, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna oraz styl życia. Każda z tych sekcji ma zachęcić uczestników do poszerzania swoich doświadczeń, wzrostu ich pewności siebie oraz poszerzania zakresu ich życiowych umiejętności.
W ramach programu, od czerwca ubiegłego roku, Kinga, Basia, Piotr oraz Łukasz rozwijali swoje pasje, jednocześnie zdobywając przydatne w życiu umiejętności, takie jak: praca zespołowa, umiejętność dzielenia się z innymi, pomaganie sobie nawzajem. Stali się bardziej otwarci na problemy innych ludzi, bardziej pewni siebie, zwiększyło się również ich poczucie własnej wartości. Realizując zadania z zakresu sekcji usługi zaangażowali się w akcję „Cząstka mnie dla Ciebie”, mającą na celu ukazanie osób niepełnosprawnych z innej perspektywy, nie jako ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy, lecz jako otwartych na świat, którzy mimo własnych ograniczeń mogą dać coś od siebie innym. Akcja zainicjowana została przez PSOUU w Chorzowie. Nasi podopieczni wystąpili w niej jako koledzy od serca, niosący radość swoim nieuleczalnie chorym rówieśnikom z Hospicjum Cordis w Mysłowicach. Na apel niepełnosprawnych dzieci z OREW: „Pomóżcie nam w spełnieniu marzeń naszych przyjaciół”, odpowiedzieli do tej pory uczniowie ZST nr2 oraz Śląski Klub Miłośników Samochodów Terenowych Silesia Park 4×4, którego członkowie przekazali podopiecznym hospicjum worki z pluszakami i przytulankami mającymi choć na chwilę pozwolić im zapomnieć o chorobie, pasjonaci terenówek zapowiedzieli się również z wizytą w hospicjum – dzieciaki czeka niezapomniana przygoda, na pokładzie samochodów terenowych Klubu Silesia Park 4×4.
W drugiej części spotkania wystąpił Teatr Szóstego Dnia – walczący z obojętnością wobec niepełnosprawności i odmienności. Niepełnosprawni aktorzy tym razem wystawili autorski spektakl „7 bestii”. Imprezę zakończył występ Zespołu Muzycznego „Od Serca” z Caritas Halemba.
Wszystkie zaprezentowane podczas imprezy spektakle udowodniły, że każdy młody człowiek, bez względu na to czy jest sprawny czy nie, może być kreatywny, zarówno jedni jak i drudzy mają potrzebę tworzenia, pragną być zauważeni i docenieni. Wózek i niepełnosprawność intelektualna wcale nie muszą ograniczać, nasi podopieczni podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy mogą realizować swoje pasje, cieszyć się z sukcesów, może nie osiągną tego co ich zdrowi koledzy , czasem jednak, od dotarcia do celu, ważniejsza jest droga do jego osiągnięcia – Sylwia Pradelok-Świerc z OREW.